Parduodamos 2013m. lietuviu k. potemes
Sveiki. Parduodamos 2013metų lietuvių kalbos įskaitos ir PUPP potemės su pilnai parašytais tekstais ir planais.
Esu 2 kurso studentė, lietuvių kalbos VBE 97%, įskaita 10balų.
Esu patikimas žmogus, rašto darbus rašau jau trečius metus.
Visada kaip įrodymą galiu atsiusti ištrauką iš darbo.
Naujos, unikalios potemės parašomos per 1-3 dienas.
Jau parašytų potemių sąrašas:
12 KLASĖS TURIMOS POTEMĖS
KALBA
1. Kalbininkas Aleksas Girdenis teigė, kad „išnykusi tarmė yra didesnė tragedija žmonijai negu kokio vabaliuko ar gyvūno išnykimas, nes kartu su tarme miršta tam tikras unikalus žvilgsnis į pasaulį, kuris jokioj kitoj tarmėj nei kalboj nebepasikartos; miršta ir tobuliausias, amžiais gludintas žmogaus dvasios kūrinys“. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.
2. Italų kalbininkas Pietras Umbertas Dinis (Pietro Umberto Dini) teigia: mokėti svetimą kalbą reiškia ir pažinti kultūrą, suprasti net ir tai, kas nesakoma žodžiais. Kaip suprantate šią mintį? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.
4. Kurį šiandienos visuomenės veikėją laikytumėte geriausiu oratoriumi? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.
5. Britų kalbininkas Deividas Kristalas (David Crystal) telefono žinučių rašymo žargonizuotu stiliumi nevadina katastrofa, nes taip vaikai įgunda ieškoti savo mintims užrašyti kuo tinkamesnės formos, tad tai prisideda prie didesnio raštingumo ir skatina kūrybingumą. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.
7. Sakoma, kad retorikos mokomasi tik demokratinėse šalyse. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite. (2 variantai)
8. Kokias asmens, šeimos, visuomenės vertybes galime atpažinti iš vaikams duodamų vardų? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.
9. Pasaulio universitetuose yra lituanistinių centrų. Pristatykite keletą jų. Kokia jų funkcija, reikšmė puoselėjant lietuvių kalbą? (2 variantai)
10. Kalba gali būti ir manipuliavimo priemonė. Kaip ir iš ko atpažinti, kada kalbėtojas manipuliuoja, kaip manipuliavimo išvengti? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.
11. Kaip tautinis pasakojimas skleidžiasi šiuolaikiniuose lietuvių kalbos tyrinėjimuose? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais
14. Kaip kalbos norminimo tendencijos priklauso nuo istorinio laikotarpio? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.
15. Kodėl galima teigti, kad kalba yra laiko saugykla? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.
LITERATŪRA
1. Anot literatūrologo, rašytojo Regimanto Tamošaičio, ,,atsiremdami į klasiką mes daromės tiesūs, teisingi, mūsų mintis atranda tikrąsias vertybes ir per jas randame kelią į kitą žmogų“. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite
4. Anot literatūros tyrinėtojo Vytauto Kubiliaus, lietuviškas autobiografijos žanras išskysta į iliustratyvius buities aprašymus, gimtųjų vietų peizažus, gražbylingus pasigėrėjimus savimi, stokoja viską perfiltruojančios intelektualinio suvokimo jėgos, tebėra psichologiškai drovus. Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.
5. Pasakojimas apie keliavimą – tai visų pirma pasakojimas apie jausmus, „vidinę“ tikrovę. Kaip vaizduojama „vidinė“ tikrovė skirtingų epochų kelionių literatūroje?
6. Kurį Lietuvos literatūros autorių pristatytumėte Nobelio literatūros premijai ir kodėl? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais. (3 variantai)
7. Senoji literatūra suteikia galimybę praeityje rasti ir plėtoti vertybes, kurios būtų svarbios dabartyje. Pagrįskite šią mintį arba ją paneikite.
9. Anot rašytojo Milano Kunderos, romanas yra vienintelė galimybė parodyti, aprašyti, analizuoti žmogiškąją egzistenciją visais aspektais. Argumentuotai pagrįskite šią mintį arba ją paneikite.
10. Anot rašytojo Josifo Brodskio, tremtis (emigracija) sulėtina stilistinę rašytojo evoliuciją, padaro jį konservatyvesnį. Argumentuotai pagrįskite šią mintį arba ją paneikite, remdamiesi lietuvių išeivijos literatūra.
14. Kaip ir kodėl šiandienos literatūroje ir kultūroje gaivinamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystėspalikimas? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.
15. Maironis sąmoningai formavo Vilniaus – senosios ir amžinosios Lietuvos sostinės – refleksiją. Kaip Vilnius vaizduojamas Maironio ir šiandienos Lietuvos poezijoje?
10 KLASĖS TURIMOS POTEMĖS
KALBA
3. Ž. K. Kareras (Jean-Claude Carrière) teigia, kad atsiradus kompiuteriams išsiplėtė abėcėlė ir išmokti skaityti darosi sunkiau. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.
6. Pristatykite jums įdomius šiuolaikinius kalbotyros srities darbus. Pagrįskite savo pasirinkimą.
KULTŪRA
1. Dalyvavimas jaunimo organizacijose skatina pažinti ir puoselėti šalies / tautos kultūrą. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.
5. Fotografas D. Grifinas (David Griffin) teigia, jog fotografija įamžina reikšmingas akimirkas. Remdamiesi kelių šių dienų lietuvių fotomenininkų darbais, argumentuotai aptarkite, kas yra reikšminga šių dienų fotomenininkams.
7. Dažnai teigiama, kad istoriniai filmai padeda suprasti istoriją. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.
10. Jaunam žmogui svarbu pažinti tautos praeitį. Remdamiesi projekto „Misija Sibiras“ dalyvių dienoraščiais ir dokumentiniais filmais, paaiškinkite, kodėl.
LITERATŪRA
1. Kokias vertybes teigia paauglių literatūra? Šiuo aspektu argumentuotai pristatykite kelias pasirinktas knygas.
2. Rašytojas P. Hoegas (Peter Høeg) teigia, kad perėjimas į suaugusiųjų gyvenimą visuomet susijęs su stipriu, rimtu skausmu. Aptarkite šį procesą remdamiesi konkrečiais grožinės literatūros kūriniais.
3. M. Montenis (Michel de Montaigne) yra sakęs: Aš retai skaitau mūsų laikų autorius, nes senovės rašytojai, mano nuomone, yra daug subtilesni ir turtingesni. Remdamiesi konkrečiais grožinės literatūros kūriniais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.
4. Liaudies pasakose slypi žmonijos patirtis, apimanti žmonių santykių modelius,elgesio normas. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kuo lietuvių liaudies pasakose aprašyta žmonijos patirtis aktuali XXI a. žmogui.
5. Įdomi ta literatūra, kuri kinta, nuolat atsinaujina. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kuriuos šiuolaikinius lietuvių rašytojus laikytumėte didžiausiais novatoriais.
7. Norint geriau suprasti literatūros kūrinį, būtinas tarpininkas (draugai, mokytojai, literatūros kritikai). Argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.
9. Šiuo metu daug grožinės literatūros kūrinių skelbiama tik virtualiose literatūrinėse svetainėse. Remdamiesi pasirinktos svetainės pavyzdžiais, paaiškinkite, ar joje skelbiama kūryba gali būti laikoma visaverte literatūra.
10. Koks turėtų būti literatūros muziejus, kad jis skatintų XXI a. paauglį domėtis literatūros kūrėjų gyvenimu ir kūryba? Argumentuotai išsakykite savo požiūrį.
Kontaktiniai duomenys: *****
*****